a

Nullam id dolor id niultriciesPellentesque ornare sem lacinivenenatis vestibulum. Maecenas sed diam

INSTAGRAM

Do góry

Magdalena Szczucka Fotografia

budynek Parlamentu w Budapeszcie

Budapeszt na weekend – przewodnik i atrakcje turystyczne

Budapeszt na weekend – co warto zobaczyć

Budapeszt to idealne miejsce na city break. Zarówno pod kątem tanich lotów jak i przyjemnej trasy samochodowej. Bilety lotnicze do Budapesztu można wyrwać za grosze. Jest również opcja skorzystać z tanich biletów przewoźników autokarowych. Podróż z Polski do Budapesztu samochodem zajmie maksymalnie jeden dzień.

Budapeszt – miejsce idealne na kreatywny spacer

Spacerując ulicami tego cudownego miasta, co chwilę można natknąć się na zabytki, muzea i cudowne widoki. A gdy opadniecie z sił z pewnością tuż za rogiem będzie piękny park, w którym będziecie mogli nabrać powietrza na dalsze zwiedzanie.

Zwiedzanie Budapesztu – atrakcje turystyczne

Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski w Budapeszcie

Na zachodniej części Budapesztu znajduje się XIII wieczny Zamek Królewski. Na górę można wejść pieszo – po schodach, wjechać windą lub kolejką. Widoki są fascynujące i z pewnością polecam stracić trochę kalorii, by ich doświadczyć podczas drogi na szczyt.

Znajdziecie tu Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Historii Budapesztu oraz Muzeum Historii Współczesnej.

widok na zamek królewski w Budapeszcie zamek królewski w budapeszcie teren zamku królewskiego w budapeszcie panorama budapesztu

Kolejka zębata Siklo – Budavari Siklo

Kolejka na wzgórze zamku. Cena w dwie strony to około 27 zł.

Bajkowa Baszta Rybacka

Jest bardzo często przedstawiana jako wizytówka Budapesztu. Pojawia się na licznych zdjęciach i pocztówkach. Budowla, która pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W tym miejscu nie zabraknie bajkowego klimatu oraz pięknych widoków na miasto.

Teren pod basztą oraz wzgórze zamkowe dostępne jest dla turystów za darmo. Jeśli chcecie wejść na basztę, trzeba zapłacić.

 

Budynek Parlamentu

To miejsce to absolutny top 1 całego Budapesztu. To symbol stolicy Węgier położony nad Dunajem. Jest to jeden z największych parlamentów narodowych na świecie! 

Można podziwiać ten wspaniały budynek z drugiej strony rzeki oraz z rzeki podczas rejsu (polecam nocne rejsy po Budapeszcie). 

budynek Parlamentu w Budapeszcie Architektura w Budapeszcie Parlament Parlament w Budapeszcie

Widoki z Góry Gallerta

Najlepszy punkt widokowy w Budapeszcie. Na tym wzgórzu znajduje się pomnik wdzięczności żołnierzom radzieckim. Jeśli szukacie miejsca, by wypić winko w plenerze i podziwiać widoki to jest to idealna propozycja. 

Niedaleko od góry Gallerta znajdują się kościół w skale oraz łaźnie Gallerta

Sama trasa na Górę Gallerta jest bardzo interesująca i ciekawa. Po drodze można spotkać stare pomniki, pozostałości architektury i delektować się wspaniałymi widokami.

My wybraliśmy się na wycieczkę w to miejsce przed zachodem słońca i zainspirowani widokami zostaliśmy do nocy.

mur w Budapeszcie wzgórze gallerta budapeszt komulny z widokiem na Budapeszt widok na miasto stara architektura budapesztu stara architektura panorama budapesztu wzgórze gallerta w budapeszcie widok na budapeszt street art budowla widok na miasto o zachodzi słońca widok na Budapeszt nocą ludzie na tle miasta nocą

Rejsy po Dunaju

Jedna z ulubionych atrakcji turystów. W sumie, nic dziwnego. To magiczne miasto, a nocą przenosi Cię w bajkowy klimat. Polecam wybrać opcję rejsu, gdzie częstują węgierskim winem.

Tutaj można rezerwować rejsy online

Oczywiście rejsy można kupić również będąc na brzegu Dunaju. Jest tam mnóstwo miejsc, w których zobaczycie ludzi sprzedających bilety.

dziewczyna na tle Parlamentu w Budapeszcie rejs po Dunajcu nocą Rejs nocny po Dunaju Noc w Budapeszcie Pies na rejsie

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Znajdziecie tu ogromny Pomnik Tysiąclecia. Upamiętnia 1000 lat istnienia Państwa Węgierskiego.

Dla miłośników sztuki, znajduje się tu Muzeum Sztuk Pięknych. Są tu dzieła takich malarzy jak Leonardo da Vinci czy Rafael.

Zaraz za placem jest Park Miejski Városliget oraz zamek Vajdahunyad. Na teren zamku można wejść za darmo. W parku można pływać łódką po sztucznych jeziorach. Jest też Zoo.

Kościół Macieja

Znajduje się przy Baszcie Rybackiej. To najsłynniejszy węgierski kościół, w którym Król Maciej Korwin poślubił Księżniczkę Beatrycze.

Gorące Źródła

Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, aby wyskoczyć na kilka godzin na termy. Najbardziej polecaną ze 120 term jest Széchenyi gyógyfürdő.

Most Szechenyego – Most łańcuchowy w Budapeszcie

To pierwszy most łączący dwie części miasta – Buda i Pest. Konstrukcję utrzymują łańcuchy. To również jeden z symboli miasta Budapeszt.

Most Szechenyego

Żółte tramwaje w Budapeszcie

Klimat niczym portugalski. W Budapeszcie jest ich coraz mniej, ponieważ stare modele zastępowane są nowymi, ale wciąż można je spotkać spacerując po mieście.

Wyspa Małgorzaty

To taki Central Park Budapesztu. Miejsce idealne na odpoczynek. Znajdziecie tu średniowieczne ruiny, mini zoo, park wodny, ogród japoński czy grającą studnię.

Niepowtarzalna Hala Targowa

Tutaj znajdziecie pamiątki jakie przywozi się z Węgier – przyprawy i przekąski. Jest tu mnóstwo jedzenia, a klimat jaki panuje – nieziemski, sami sprawdźcie!

hala targowa w Budapeszcie hala targowa w Budapeszcie owoce na stoisku w hali targowej w budapeszcie przyprawa paprytki na hali targowej

Bazylika św. Stefana

Jest to największy kościół na Węgrzech, który pomieści 8500 osób. Do Bazyliki św. Stefana można dostać się urokliwym deptakiem, z widokiem na budowlę. Magiczne miejsce, by wypić filiżankę kawy czy zjeść lunch.

Pomnik Ofiar Holokaustu – Buty na brzegu Dunaju

Znajdują się tutaj odlane buty ofiar Holokaustu. Jest to 60 par butów: męskich, damskich, dziecięcych, które upamiętniają okrutną zbrodnię z II wojny światowej. Rozstrzelano tu Żydów i wrzucono ich ciała do rzeki. Obok znajduje się mur, gdzie umieszczono pamiątkowe tablice. 

pomnik ofiar holokaustu w Budapeszcie

Synagoga Rumbach

Neomauretańska synagoga, która została zbudowana w XIX wieku. Aktualnie jest opuszczona, ale miasto planuje zagospodarować obiekt pod muzeum. 

Najpiękniejsza kawiarnia w Budapeszcie – New York Cafe Palace

Znajduje się tu hotel, kawiarnia oraz restauracja. Marzenie większości turystów, by wypić tu filiżankę kawy czy zjeść obiad. Niestety, żeby usiąść w tym przepięknym miejscu należy zarezerwować stolik wcześniej. Szansa na to, żeby dostać stolik nie mając rezerwacji jest zdecydowanie mniejsza, a na pewno trzeba swoje odczekać.

Jest to najbardziej znana kawiarnia na świecie. 

Praktyczne wskazówki podczas zwiedzania Budapesztu

Piwko na świeżym powietrzu

Jest to nielegalne, ale raczej nikt nie zwraca na to uwagi. Jednakże w niektórych miejscach można otrzymać za to mandat, np. w środkach komunikacji miejskiej.

Zamknięte muzea

Poniedziałek, to dzień w którym niektóre muzea w Budapeszcie są zamknięte. np. Terror Haza. Jeśli chcecie odwiedzić Budapeszt na dzień lub dwa i planujecie odwiedzać muzea, sprawdźcie, które z nich będą zamknięte.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Uważajcie na kieszonkowców oraz unikajcie dworców po zmroku. Można natknąć się tam na ludzi, którzy czają się na turystów.

fotografia nocna witryna sklepu

City pass

To karta uprawniająca do wejścia do kilkunastu muzeów w całym Budapeszcie:

muzeum narodowe, muzeum sztuk pięknych, muzeum etnograficzne, muzeum terrroru, muzeum żydowskie czy muzeum czekolady w Budapeszcie.

Opłaty za parkingi

Jak to często w dużych miastach bywa, parkowanie samochodu w centrum miasta kosztuje sporo pieniędzy. Pamiętajcie, że przyjeżdżając do Budapesztu swoim samochodem trzeba liczyć się z tym, że na okres pobytu należy zapłacić za parkowanie. 

Dobrze jest rozważyć opcje zostawienia auta po drugiej stronie miasta (na pewno znajdziecie tam dużo tańsze parkingi). Można też skorzystać z aplikacji FindPark lub Google Maps i poszukać najlepszej oferty w centrum.

Restauracje i opłaty serwisowe

W wielu restauracjach obsługa dolicza opłatę serwisową, więc zanim damy kelnerowi napiwek, warto zerknąć na rachunek i sprawdzić czy przypadkiem nie został już wliczony.

Taka opłata wynosi 10-13%.

Noclegi w Budapeszcie

Miasto daje ogrom możliwości pod względem zakwaterowania. Jest tu mnóstwo hoteli, prywatnych apartamentów, pokoi czy hosteli.

My oczywiście korzystamy ze sprawdzonych portali i decydujemy się na Airbnb lub Booking.

Prywatne pokoje i apartamenty (100 zł zniżki jeśli skorzystasz z mojego polecenia)

 Booking

Zapraszam na pozostałe zdjęcia z Budapesztu

street art photography

architektura w Budapeszcie sklepy w Budapeszcie most w Budapeszcie Dunaj

Budynek w Budapeszcie ulice w Budapeszcie budynek w Budapeszcie architektura w Budapeszcie pomnik na tle miasta miasto Budapeszt tory kolejowe żółte taksówki wyjeżdżające z tunelu pies na tle miasta widok na miasto Budapeszt Rzeka o zachodzie słońca statek na wodzie o zachodzie słońca Parlament w Budapeszcie Pies na tle Parlamentu w Budapeszcie cerkiew w budapeszcie Miasto nocą witryna OPEN

Comments: 4

 • Paulina

  21 stycznia 2021
  reply

  Świetny wpis!
  Pełne uroku miejsce, ukazane w magiczny sposób. Piękne ujęcia, przedstawiające największe atrakcje.
  Widać, że podróże sprawiają Wam dużą przyjemność.
  Myślę, że po przeczytaniu relacji i obejrzeniu zdjęć, niejedna osoba zamarzyła o takiej podróży. 😉

 • Michał

  13 września 2022
  reply

  Jakim aparatem zostały te przepiękne zdjęcia zrobione? Pozdrawiam 😉

Leave a reply