a

Nullam id dolor id niultriciesPellentesque ornare sem lacinivenenatis vestibulum. Maecenas sed diam

INSTAGRAM

Do góry

Fotografia ślubna

Czym właściwie jest reportaż ślubny? Jakie są jego cechy?

Reportaż Ślubny to zapis zdjęć ślubnych wyrażających mnóstwo emocji, chwil, detali i ruchu. Typowy reportaż ślubny polega na robieniu nie pozowanych zdjęć i zapisywaniu tego co faktycznie wydarzyło się w danym dniu.

Reportaż ślubny w moim wykonaniu w 80% składa się na typowy rodzaj reportażu ślubnego i w 20% są to zdjęcia pozowane.

W reportażu ślubnym ogromne znaczenie mają oczywiście bohaterowie dnia i ich najbliżsi, ale również drugi plan i to co dzieje się w tle. 

W fotografii ślubnej chodzi o to, aby wyłapać momenty, do których chętnie będziemy wracać. następnie złożyć je w całość i uporządkować, aby tworzyły historię.

Na reportaż ślubny składają się niemalże wszystkie dziedziny fotografii, które wykorzystuję fotografując śluby: fotografia portretowa, fotografia wnętrz, fotografia architektury, fotografia detali, fotografia eventowa, krajobrazowa i wiele wiele innych. 

Na czym polega reportaż ślubny – cechy

Reportaż ślubny nie polega wyłącznie na robieniu zdjęć lecz przede wszystkim na obserwacji. Obserwacji ludzi, ich zachowań, łapanie momentów na które być może za ćwierć sekundy będzie już za późno. Fotograf ślubny ma za zadanie przewidywać co może wydarzyć się za chwile. Bez tych ulotnych momentów historie tworzone przez fotografów ślubnych nie są tak wyjątkowe i magiczne. 

Ogromne znaczenie ma dystans fotografa ślubnego od fotografowanych wydarzeń. Nie bez powodu Robert Capa powiedział kiedyś “Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko”. Bycie blisko bohaterów tego dnia jest bardzo ważne, ponieważ emocje mogą być widoczne wyłącznie kiedy zdjęcie przedstawia osobę z mniejszego dystansu. Czasami oczywiście wyczucie kadru podpowiada fotografowi, żeby odejść kilka kroków wstecz, bo akurat takie zdjęcie będzie dobre. 

Celem wykonania dobrego reportażu ślubnego jest umiejętność oddania chwili i emocji na fotografiach w taki sposób, żeby patrząc na zdjęcia ze ślubu za kilka czy kilkanaście lat móc przywołać emocje jakie wtedy czuliście. Żebyście się uśmiechnęli czy rozpłakali. Żeby to co jest na fotografiach było prawdziwe.

Reportaż ślubny, a sprzętBardzo istotna rzecz bez której ciężko wykonać zdjęcia ślubne. Profesjonalny i nowy sprzęt fotograficzny pozwala na lepszą jakość zdjęć, jest w stanie zapisać więcej fotografii w krótkim czasie, jest lekki i daje więcej możliwości fotografowi ślubnemu. Oczywiście nie aparat robi zdjęcie lecz fotograf, więc bez doświadczenia, wizji i chęci pracy reportaż sam się nie zrobi. Ja pracuję na pełnoklatkowych, aparatach marki canon. Są to nowe modele, tak samo jak zestaw obiektywów, który zabieram ze sobą na reportaż ślubny oraz plenery. Dodatkowo doświetlam parkiet z dystansu zestawem lamp błyskowych, dzięki czemu goście oraz Para Młoda nie są w stanie ocenić kiedy i komu robione są zdjęcia podczas tańca. 

Podczas reportażu ślubnego, nie ma czasu na zastanawianie się nad tym jakich ustawień aparatu powinienem użyć, raczej trzeba znać swój sprzęt na tyle dobrze, by móc manewrować ustawieniami niemalże z zamkniętymi oczami. 

 

Szukanie czegoś nowego, niepowtarzalnego na każdym reportażu ślubnym. Dla mnie to bardzo ważne, aby ciągle się uczyć i doskonalić w tym co robię. Nie ma mowy o tym, aby w zdjęciach ślubnych pojawiła się monotonia, albo co gorsze, zdjęcia które wykonuję były robione według schematów. 

Reportaż ślubny jest pamiątką nie tylko dla Was, ale również dla Waszych bliskich. Tak naprawdę robicie najlepszy prezent sobie i swojej rodzinie jaki można sobie wymarzyć. 

Wykonując zdjęcia ślubne fotograf musi w pełni skupić się na swojej pracy. Nie ma mowy o lekceważącym podejściu, bo efekt, który tak bardzo Wam się marzy nie zostanie osiągnięty. Oczywiście reportaż ślubny wymaga zaangażowania z obu stron – ze strony fotografa ślubnego jak i Pary Młodej. I nie mam na myśli pozowania do zdjęć czy zawracania Wam głowy w dniu ślubu. Najważniejszą sprawą jest przekazanie wszystkich istotnych informacji przed ślubem dla obu stron – dla Pary Młodej i fotografa.

 

Gdzie wykonuję reportaże ślubne

Jestem fotografem ślubnym z Wrocławia. Najczęściej pracuję na terenie Dolnego Śląska, województwa Opolskiego i Śląskiego i Mazowieckiego. Oczywiście fotografuję śluby w całej Polsce, więc jeśli planujecie zorganizować swój ślub poza wymienionymi rejonami, to nie martwcie się, jeśli tylko dysponuje wolnym terminem – dojadę wszędzie.

 

Wybierając fotografa ślubnego Para Młoda ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Jest to pamiątka na całe życie, a wydarzeń z tego dnia nie można tak po prostu powtórzyć. Stojąc przed wyborem fotografa ślubnego, zachęcam Was do tego, aby dokładnie zapoznać się z portfolio fotografów, ocenić czy to co planujecie przygotować na waszym ślubie i weselu będzie możliwe do sfotografowania przez daną osobę. Jeśli macie wątpliwości – pytajcie, to być może najważniejszy dzień w Waszym życiu, więc bądźcie pewni osoby, którą wybieracie na swojego fotografa ślubnego.

Zapraszam Was do zapoznania się z moim portfolio

Zachęcam zajrzeć do najczęściej zadawanych pytań

Zobacz więcej