a

Nullam id dolor id niultriciesPellentesque ornare sem lacinivenenatis vestibulum. Maecenas sed diam

INSTAGRAM

Do góry

Sesja ślubna w Klasztorze Lubiąż

Barokowa sesja ślubna w Lubiążu

Na Dolnym Śląsku w miejscowości Lubiąż znajduje się piękny Klasztor Cystersów. Ogromny obiekt, który zajmuje ponad 2 ha. Możemy podziwiać tam zaledwie niewielką część odrestaurowanych pomieszczeń. Szkoda, że tak piękny obiekt nie ma funduszy, by odrestaurować pozostałe części klasztoru. Z drugiej strony to takie nieznane. Czekamy na więcej.

Dlaczego akurat Klasztor Lubiąż?

Już na pierwszym spotkaniu Joanna powiedziała, że marzy o sesji w Klasztorze Lubiąż. Miałam wrażenie, że oczami wyobraźni widzi ich w tym miejscu.

Ślub był piękny, wesele niestety z uwagi na pandemię się nie odbyło. Musiałam dać z siebie wszystko, żeby ich sesja była wyjątkową pamiątką na całe życie.

Odwiedziłam Klasztor na dzień przed naszą sesją. Poznałam miejsca i zaprzyjaźniłam się z Panią przewodniczką. Miejsce mnie urzekło, już wiedziałam dlaczego z taką ekscytacją Joanna opowiadała o Klasztorze Lubiąż.

Historia i specyfika Klasztoru Lubiąż

Klasztor Lubiąż jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Wyprzedza go tylko pałacowo-klasztorny obiekt w Hiszpanii. Klasztor Lubiąż ma najdłuższą fasadę barokową w Europie i ma ponad 600 okien. Do zespołu klasztornego należą:

  • Bazylika Wniebowzięcia NMP
  • Pałac opatów
  • Klasztor
  • Pomocniczy kościół św. Jakuba
  • Zabudowania gospodarcze

W 1150 roku powstał klasztor benedyktynów, którzy niedługo później opuścili Lubiąż. W 1163 r. książę śląski Bolesław Wysoki sprowadził do Lubiąża cystersów. Tak się wszystko zaczęło.

W międzyczasie klasztor oraz kościoły zostały spalone. Gdy odbudowano klasztor, doszło do konfliktu między polskimi i niemieckimi zakonnikami. Klasztor na pewien czas przejęły władze świeckie. Mnisi powrócili na przełomie XV i XVI w. Przeprowadzono wtedy generalną odbudowę Klasztoru Lubiąż. Kolejne straty przyniosła Wojna Trzydziestoletnia. W 1649 r. po raz kolejny odbudowywano Klasztor w stylu barokowym. Sprowadzono barokowego malarza Michała Willmanna. W międzyczasie zbudowano sporo inwestycji, przebudowywano istniejące budowle i wykańczano wnętrza. Okres świetności Klasztoru Lubiąż kończy się w I połowie XVIII w. kiedy to tereny klasztoru zdobyli Prusi. Skasowano zakon cystersów i przywłaszczono jego dobra. Zniszczono wiele zabytków, przepadło również mnóstwo zasobów biblioteki cysterskiej, a w klasztorze urządzono szpital. W 1945 r. Klasztor w Lubiążu został zdewastowany przez Rosjan.

Od 1989 roku prowadzone są prace renowacyjne Klasztoru w Lubiążu, dzięki staraniom wrocławskiej Fundacji Lubiąż. Odnowiona została znaczna część dachu i sala Książęca.

 

Sam obiekt robi ogromne wrażenie. Polecam wybrać się na wycieczkę do Klasztoru Lubiąż. Samo zwiedzanie trwa około godzinę, ale sale są tak piękne, że zapiera dech w piersiach. Sami zobaczcie!

Zobacz więcej

Comments: 3

  • Ania

    21 stycznia 2021
    reply

    Bardzo interesujące wnętrze.
    Nawet nie wiedziałam, że na Dolnym Śląsku jest taka Perełka. Trzeba zwiedzić. 😉
    Zdjęcia oczywiście genialne!
    Piękna Para Młoda, piękne kadry. Fotograf ślubny na medal! Brawo. 😉

  • M.

    14 września 2021
    reply

    Mieszkam niedaleko Lubiąża, ale jeszcze nie miałam okazji zwiedzić Klasztoru.
    Pani zdjęcia mnie do tego bardzo zachęciły! Idealnie ukazała Pani piękno tego wnętrza.
    Plener ślubny na 5+ ☺️🔥

Leave a reply